ABD, Refah konusundaki endişeleri nedeniyle İsrail’e bomba göndermeyi durdurmuş

T24 Dış Haberler

ABD’li bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in Gazze’deki Refah kentine kara harekatı düzenlemek için attığı adımlara muhalefetini göstermek için ülkeye bomba göndermeyi bıraktığını ifade etti. 

Amerikan kanalı CBS’e konuşan ABD yönetimi yetkilisi, İsrail’e geçen hafta gönderimini iptal edilen pakette bin 800 tane 907 kilogramlık, bin 700 tane de 227 kilogramlık bomba bulunduğunu ifade etti.

Yetkili, İsrail’in Refah’taki insani ihtiyaçlar konusunda ABD’nin endişelerini tam anlamıyla karşılayamadığını ifade etti. ABD, Refah’a bir kara harekatı yapıldığı senaryoda İsrail’in tüm sivillerin güvenliğini garanti etmesini istemişti. 

“İsrailli liderler bir operasyon kararına varmış gibi görünüyor. Biz de Refah’ta kullanılabilecek silahlar için planlanan transferleri dikkatlice incelemeye başladık. Bu durum, nisan ayında gündeme geldi” diyen Beyaz Saray yetkilisi, bu doğrultuda geçen hafta bombaların İsrail’e gönderilmediğini bildirdi. Yetkili, bu bombalar hakkında kararın önümüzdeki günlerde verileceğini ifade etti.

İsrail salı günü Refah sınır kapısının Filistinlilerin kontrolündeki tarafını ele geçirirken, gece boyunca Gazze’yi bombalamaya devam etti. Saldırıların özellikle 1.5 milyon kadar insanın sığındığı Refah’ta yoğunlaştığı belirtiliyor. 

İsrail, pazartesi günü bir operasyon yapacağına işaret ederek şehirdeki 10 binlerce kişinin sığındıkları yerleri tahliye etmesini istemişti. 

Hamas, pazartesi günü arabulucular Katar ve Mısır’ın ateşkes teklifini kabul ettiklerini söylerken İsrail henüz bu yönde bir adım atmadı. Kahire’deki Hamas ve İsrail heyetler, arabulucular aracılığıyla müzakereleri sürdürecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x