Şirketlere kargo tuzağı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, İstanbul merkezli 10 ilde düzenlenen operasyonla şirketlerin birbirlerine kargo yoluyla gönderdikleri çekleri çalarak şirketleri mağdur eden bir çete yakalandı.

PARAVAN ŞİRKET KURDULAR

Çetenin, çaldıkları çekleri şüpheli kişiler tarafından kurulan paravan şirketler üzerinden birden fazla kez ciranta ederek ticari faaliyette bulundukları izlenimi verdikten sonra avukatlar aracılığıyla mağdur şirketlere icra takibi başlattıkları tespit edildi. Sonrasında ise mağdur şirketlerin icra yoluyla banka hesaplarına bloke koyan çetenin, şirketleri bu çekin bedelini ödemeye zorlayıp bu şekilde 78 milyon haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.

Aralarında iki avukat olmak üzere 50 kişi hakkında düzenlenen operasyonlarda 47 kişinin yakalandığı, çete üyesi iki kişinin ise cezaevinde olduğu tespit edildi.

150 MİLYONLUK MAL VARLIĞI ORTAYA ÇIKTI

Ayrıca Suç Gelirleri ile Mücadele Büro Amirliği tarafından yapılan çalışmalarda; 45 gerçek, 61 tüzel şüpheli şahsın ‘Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama Suçuna’ karıştıkları belirlendi. İstanbul başta olmak üzere diğer illlerde toplam 15 daire, 9 arsa ve bir işyerine el konuldu. El konulan malların toplam piyasa değerinin ise 150 milyon olduğu belirtildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x